Prasówka – tydzień 7-13.12.2015

Posted by in Bez kategorii, Prasówki

1. MSZ Gruzji oświadczyło, że rosyjski śmigłowiec bojowy wleciał w gruzińską przestrzeń powietrzną, na obszarze sąsiadującym z Osetią Południową. Podkreślono, że był to incydent prowokacyjny oraz stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie. Rosja zaprzeczyła tym doniesieniom
2. Donald Trump – potencjalny kandydat republikanów na prezydenta USA stwierdził, że należy wprowadzić całkowity zakaz wjazdu muzułmanów do Stanów Zjednoczonych. Propozycję tę natychmiast potępił Biały Dom
3. Pięciu polskich marynarzy, uprowadzonych przez nigeryjskich piratów, zostało uwolnionych.
4. Kanclerz Niemiec Angela Merkel została ogłoszona Człowiekiem Roku magazynu Time. Głównymi powodami takiego wyboru są zasługi Merkel przy pomocy dla Grecji i nie dopuszczeniu do wyjścia tego kraju ze strefy euro oraz jej polityka dotycząca przyjmowania uchodźców do Niemiec.
5. Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował, że KE śledzi sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. „Aktualnie KE stara się ustalić fakty” powiedział Schinas.
6. Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Oskarżenie dotyczy braku zgodności polskich przepisów w sprawie praw jazdy z przepisami UE. Poza Polską, w tej sprawie pozwano również Niemcy, Austrię i Finlandię.
7. Na Białorusi – w Brześciu (kilka kilometrów od granicy polskiej) – zatrzymano 28-letniego mężczyznę podejrzanego o związek z tzw. Państwem Islamskim. Mężczyzna urodził się w Czeczenii. Był poszukiwany międzynarodowym listem gończym. Obecnie trwa analiza treści nagrań, kontaktów i korespondencji w telefonie zatrzymanego. Telewizja ONT podała, że jedno z nagrań pokazuje budynki typowe dla miast Bliskiego Wschodu. Światowe telewizje pokazywały ten film jako rzeczywiste video z przygotowań bojowników ISIS.
8. 10 grudnia Laureaci Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach otrzymalu z rąk króla Szwecji ręcznie kaligrafowane dyplomy i złote medale. Pokojową Nagrodę został Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego, Kwartet został nagrodzony za „wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 r.” W skład Kwartetu wchodzą centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka
9. ISIS stworzyło własną aplikację na telefony z Androidem. Odkryła ją hakerska organizacja Ghost Security Group, która walczy z Państwem Islamskim w internecie. Aplikacja ta zawiera materiały z propagandowej agencji informacyjnej ISIS, zawiera m.in. materiały wideo z egzekucj oraz informacje o zamachach terrorystycznych z różnych części świata.
10. W czwartek we Wrocławiu odbył się koncert przeciwko rasizmowi i ksenofobii. Na scenie wystąpili m.in. Lech Janerka i Jose Torres. Koncert był odpowiedzią na incydent z 18 listopada, kiedy to podczas demonstracji na rynku spalono kukłę Żyda. Czwartkowa impreza miała na celu ukazanie Wrocławia jako miasta tolerancyjnego i otwartego.